Reklama baner
Procesi i përmbylljes së mbikëqyrur ndërkombëtare të Republikës së Kosovës pritet të interferojë edhe në Forcën e Sigurisë së Kosovës. Komandanti i FSK-së, gjenerallejtënant Kadri Kastrati, ka bërë me dije se grupet e ekspertëve tashmë kanë filluar rishikimin e strategjisë së kësaj force, e cila përfshinë strukturën dhe misionin e ardhshëm.
Presidentja e Republikës së Kosovës, Atifete Jahjaga, është e gatshme të takohet me presidentin e ri të Serbisë, Tomislav Nikoliç.
Serbët në veri të Kosovës do të protestojnë sot në pikat kufitare në Bërnjakë dhe Jarinë, për të kundërshtuar vendimin e qeverisë që të ndalojë targat serbe me mbishkrimin e qyteteve të Kosovës.
Kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi, ka deklaruar mbrëmë në Sofje të Bullgarisë se veriu i Kosovës nuk do të fitoj status special dhe se nuk do të ketë kurrfarë ndarjeje territoresh, por ka theksuar se do ta paraqes planin për integrimin e serbëve në pjesën veriore të Kosovës.
RAJONI DHE BOTA
Në një raport të fundit të “Bankwatch Network” lidhur me detyrimin që kanë vendet e BE-së për të prodhuar apo importuar energji elektrike të rinovueshme, rezulton se Italia deri në vitin 2016 duhet të importojë nga Shqipëria, gati 2/3 e energjisë së prodhuar në vitin 2009, një nga vitet më të mira në historikun e prodhimit të energjisë në Shqipëri.
Ndërmjetësuesi i Bashkimit Evropian në bisedimet Kosovë – Serbi, Robert Cooper pritet të qëndrojë të mërkurën në Beograd dhe të enjten në Prishtinë në përpjekje për të siguruar rifillimin e bisedimeve.
më shumë
SPORT
Biçiklisti amerikan, Lens Armstrong, shtatë herë fitues i garës Tour de France, dhe njëri nga sportistët më të njohur në botë, po ballafaqohet me akuza për doping, që mund të çojnë në marrjen e titujve sportiv që i ka fituar.
Përfaqësuesja e Ukrainës ka regjistruar fitore prej 2-1 përballë Suedisë në ndeshjen e parë të këtyre kombëtareve në kuadër të fazës grupore të Euro 2012.
më shumë
IVEH
JETA
Dhe pas shume lajmeve te rreme te botuara ne gazeta per nje shtatzeni te Amit, tashme eshte momenti i se vertetes. Moderatorja e njohur dhe aktori i “The SHBLSH-ave”, Ermali Mamaqi, pas nje viti qe kane lidhur martese, presin te behen prinder per here te pare.
më shumë
TECH
Gjiganti i softuerit kompjuterik Microsoft zbuloi një tabletë të re kompjuterike që ka për qëllim të konkurrojë me iPad-in e Apple.
më shumë
IVEH
FUN
Drejtuesit e një kopshti zoologjik në Tokio, kanë arritur të gjejnë pinguinin, të humbur 82 ditë më parë.
më shumë
Të gjitha të drejtat e rezervuara
© 2011 OnlineKosova.com
Site Secured by: Mitronic Informations